MANCHESTER UNITED

Wayne Rooney – motor z napako?

Joseju Mourinhu je po hat-tricku porazov že pošteno gorelo pod nogami. Nogometni svet je bil ogorčen, vsi so nestrpno pričakovali, kdaj se bo ta črni niz končal. Nekaj ni bilo v redu, igra nikakor ni stekla. Spraševali smo se, kaj se dogaja v slačilnici Old Trafforda. Nato pa je vendarle prišlo olajšanje, ko so se Rdeči vragi prebili v naslednji krog ligaškega pokala, nato pa v šestem krogu Premier lige deklasirali prvake iz Leicestra.

Jose Mourinho po vseh silnih okrepitvah med prestopnim rokom v svojih načrtih zagotovo ni imel trojčka porazov, ki jih je začel na mestnem debiju proti Cityju. Sledil je šokanten poraz v Ligi Europa proti Feyenoordu in še bolj ponižujoč poraz proti Watfordu v Premier ligi. Nekaj je bilo potrebno ukreniti, kajti še en neuspeh bi imel lahko kaj hude posledice. Pa vendar so na tekmi proti Northamptonu nogometaši Manchester Uniteda dokaj rutinirano prišli do zmage s 3:1, nato pa premagali še Leicester City. V začetku sezone je bilo dokaj jasno, da bo mesto prvega napadalca rdečih zasedel Zlatan Ibrahimović in zastavljalo se je vprašanje kam postaviti Waynea Rooneyja. Mnogi so bili mnenja, da naj Rooney igra položaj desetice, torej kreatorja igre, ki bo povezoval in razgibaval svoje nogometaše v napadu.

Vendar pa je zanimivo, da je na dveh od treh tekem, ki so jih rdeči vragi izgubili, Rooney začel ravno na položaju desetice, torej tik za napadalcem. Rooneyju pa kaj več od dveh rumenih kartonov in stalnega negodovanja ni uspelo doseči. Gole na tekmah proti Cityju in Watfordu sta zadela Ibrahimović in Rashford, Rooneyja pa niti ni bilo med udeleženci v akcijah za oba zadetka.

Kljub silni neučinkovitosti, je Mourihno Rooneyja na pokalni tekmi proti Northamptonu postavil v samo konico napada, na obeh krilnih položajih pa sta igrala že skoraj odpisani Memphis Depay in Ashley Young, na položaju ofenzivnega vezista pa je začel Ander Herrera. Rooney je kot klasični napadalec tekmo začel prvič po mesecu maju in niti tokrat mu, kljub dokaj visoki zmagi (3:1), mreže ni uspelo zatresti.

Ta zmaga je tako končala Mourinhov črni tri v vrsto, vendar pa je Rdeče vrage že v soboto čakala nova preizkušnja, tokrat na domačem Old Traffordu proti aktualnim državnim prvakom. Tokrat je Rooney tekmo začel na klopi, v ofenzivi pa so igrali Ibrahimović v konici napada, Rashford in Lingard na krilih ter Mata na položaju desetice. Tokrat je bila igra Rdečih vragov popolnoma drugačna, igra je tekla in v samo osmih minutah so domačini prvakom nasuli tri gole in tako zapečatili njihovo usodo. Mata in Rashford sta začela ta niz golov ob koncu prvega polčasa, svoj prvenec po vrnitvi v rdeči dres pa je končno (!) dosegel tudi Paul Pogba. Prvi gol na tekmi je v 22. minuti prispeval še Smalling. Rooney je kot taktična zamenjava ob koncu tekme zamenjal Rashforda in odigral vsega sedem minut.

vir: cristianoronaldo-007.blogspot.com

Kljub temu, da je Wayne Rooney v desetih letih na Old Traffordu osvojil praktično vse, pa se zdi, da je svoja najboljša nogometna leta pustil nekje daleč za seboj. Najverjetneje se skrivajo več kot pol desetletja zadaj, ko je Rooney s Cristianom Ronaldom na krilnih položajih urno menjal strani, zaposloval napadalce v sredini in žel uspeh za uspehom. Evidentno je, da Rooney položaju srednjega napadalca ni več dorasel, še manj pa je očitno dorasel pomembnemu in odgovornemu položaju na sredini igrišča. Očitno prepočasen in očitno preveč okorni Rooney je tako postal le še zvezdniško ime na listi preplačanih igralcev Manchester Uniteda. Igralec, ki igra na položaju desetice, bi moral imeti ideje, pregled nad igro, natančne podaje. Vendar Rooneyju to v zadnjem času še kako manjka. Čeprav je kapetan še vedno eden največjih zvezdnikov svojega kluba pa se zdi, da ga mladeniči kot sta Anthony Martial in Marcus Rashford, kljub zvenečemu imenu in zavidanja vredni zgodovini. počasi izrinjanjo iz prve postave. Rooney je tako bolj kot motorju ekipe, podoben zastarelemu kosu opreme, ki ga je potrebno zamenjati ali izboljšati.

Če je tudi Mourinhu kapnilo, da je ekipa brez Rooneyja močnejša, kot pa z njim, lahko pričakujemo, da bo Rooney tudi tekmo proti razglašenemu Stoke Cityju začel na klopi. 10-ka Rdečih vragov seveda še vedno ni za staro šaro, vendar pa bo morala nekaj pri sebi korenitno spremeniti. Z vsem dolžnim spoštovanjem do kapetana angleške reprezentance, s takšno igro, si tudi zvezdnik takega kova enostavno ne zasluži mesta v ekipi s takšnimi ambicijami, kot je Manchester United.